Jedrenje Jadranom: Ostrvo Mljet i Lastovo

Pufna Blog 2024-12-23

Iskustvo jedrenja Jadranom: Nacionalni park Mljet, Lastovo i čarolija hrvatskih ostrva. Saveti za putovanje, preporuke i nezaboravne avanture na moru.

Jedrenje Jadranom: Otkrivanje skrivenih bisera - Mljet i Lastovo

Vodjeni iskusnim kapetanom, dotakli smo barem najosnovnije karte Nacionalnog parka Mljet. Čuvam ih ne zbog štednje novca, već da me podsete da u roku od godinu dana ponovo oplovim ovo čarobno ostrvo i vidim kako izgleda obala na drugom kraju.

Nacionalni park Mljet: Prirodna simfonija

Vožnja brodićem prema Ostrvu Svete Marije traje nekih 10-ak minuta, ali trka za dobrim mestom počinje već pri ulasku. Stranci su žurili u kabinu da zauzmu udobne stolice, dok smo mi tražili pozicije sa kojih možemo bolje videti i snimiti prizore.

Desna strana ostrva nije preterano naseljena, sa tek nekoliko vila, dok se levo u daljini nalazi veće mesto. Autobuska linija koja spaja Veliko jezero sa morem, kombinacija poluslanog jezera i slanog mora uz mnoštvo drveća, daje poseban šarm celom tom delu ostrva.

Istorija koja oduzima dah

Mljet je poznat po jezerima koja su nastala pre 10.000 godina, nakon ledenog doba. Zabranjen je ribolov u jezerima, a ribice su toliko blizu da ih možete skoro rukom uhvatiti. Ostrvo impresionira sa savršenim stazama oko oba jezera - postoje oznake i za bicikliste, planinare i hajkere.

Crkva Svete Marije na malom ostrvcu u sred Velikog jezera potiče iz 12. veka i predstavlja simbol Mljeta. Kompleks je kroz istoriju prolazio kroz brojne promene - od benediktinskog samostana do hotela, noseći tragove burnih istorijskih zbivanja.

Lastovo: Odisejev raj na Jadranu

Arkadijska lepota otoka Lastova bila je poznata još u antici. Homer je u Odiseji opisao kako je Odisej proveo sedam godina zarobljen na ovom ostrvu kod nimfe Kalipso. I danas se na južnoj strani ostrva može pronaći pećina koja nosi njegovo ime.

Lastovo je jedinstven po svojoj izolovanosti i očuvanoj prirodi. Kao bivše vojno ostrvo, prožeto je brojnim tunelima i skladištima, što mu daje poseban šarm. Stanovnici žive u skladu sa prirodom, očuvavajući tradicije poput unikatnog karnevalskog običaja "poklad" gde spaljuju slamnatu lutku koja simbolizuje uhvaćenog gusara.

Zaklopatica: Rajski zaliv

Za veče smo imali cilj - Zaklopaticu, malu uvalu na severnom delu Lastova. Prolaz kroz koji jedrilice ulaze u uvalu je toliko uzak da veće jahte ne mogu proći. Konoba Triton nas je dočekala domaćinskom gostoprimljivošću i izvanrednim specijalitetima od morskih plodova.

Večera pod zvjezdama, uz šum talasa i miris borovine, ostavila je nezaboravan utisak. Lastovski pokladi, tradicionalni karneval, još jedna je od posebnih tradicija ovog ostrva koja privlači znatiželjne posetioce.

Saveti za buduće moreplovce

Za one koji planiraju slično putovanje, evo nekoliko korisnih saveta:

  • Najlakši način da se dođe do Mljeta je kombinacija automobil + trajekt iz Prapatna na Pelješcu
  • Obavezno posetite Ston sa njegovim čuvenim zidinama i solanama
  • Na Lastovu ne propustite posetu Modroj špilji na ostrvu Biševo
  • Uvek nosite sa sobom rezervnu flašu vode i zaštitu od sunca
  • Probajte lokalne specijalitete - od škarpina do lastovskih vina

Zašto jedrenje?

Jedrenje nije samo vid transporta, već način života. Omogućava vam da otkrijete skrivene uvale, da se probudite uz izlazak sunca na pučini, da se kupate na mestima dostupnim samo sa mora. Svaka jedrilica ima svoju priču, svaka posada svoje uspomene.

Kao što je jedan od iskusnih moreplovaca rekao: "Kad jednom osetite kako jedra hvataju vetar i kako brod klizi po talasima, teško ćete se vratiti običnom turizmu. More postaje deo vas."

Dok se polako spušta noć nad Zaklopaticom, a zvijezde se ogledaju u mirnoj vodi, shvatite da su upravo ovakvi trenuci ono zbog čega se vraćate na more. Jer kao što kaže stara mornarska izreka: "More ne traži ništa, a daje sve."

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.