11 Najotrovnijih Biljaka u Domu i Vrtu - Bezbednost Dece i Kućnih Ljubimaca
Saznajte koje su najopasnije otrovne biljke koje možda imate u domu ili vrtu, a koje predstavljaju rizik za decu i kućne ljubimce. Prepoznajte simptome trovanja i zaštitite svoju porodicu.
11 Najotrovnijih Biljaka u Domu i Vrtu koje Mogu Ugroziti Decu i Kućne Ljubimce
Kada deca počnu da hodaju, roditelji obično pažljivo sklanjaju sve što bi moglo biti opasno - hemikalije, oštre predmete, sitne stvari. Međutim, mnogi zaboravljaju na potencijalnu opasnost koju predstavljaju dekorativne biljke u domu i bašti. Brojne popularne ukrasne biljke sadrže toksine koji mogu biti štetni, pa čak i smrtonosni, ukoliko se proguta ili dođe u kontakt s kožom.
Zašto je važno poznavati otrovne biljke?
Deca su prirodno radoznala i sklona da stavljaju razne predmete u usta, dok kućni ljubimci često grickaju biljke iz dosade ili znatiželje. Iako mnoge od ovih biljaka izgledaju bezazleno, one mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Poznavanje opasnih biljaka omogućava vam da donesete informisanu odluku o tome koje biljke držati u domu sa malom decom ili kućnim ljubimcima.
Lista 11 najopasnijih biljaka
1. Glicinija (Wisteria)
Listopadna penjačica koja cveta u proleće velikim mirisnim cvetovima grozdaste strukture, obično plavkaste, bele ili crvene boje. Godišnje može da naraste i do tri metra. Svi delovi biljke su otrovni, a glicinija se smatra jednom od najotrovnijih biljaka.
2. Naprstak ili pustikara (Digitalis purpurea)
Biljka sa zvonolikim belim, ružičastim ili ljubičastim cvetovima. Koristi se u medicini za proizvodnju lekova za srce, ali progutanje bilo kog dela biljke može izazvati mučninu, nesvesticu, dijareju i grčeve. U težim slučajevima može dovesti do otkazivanja krvotoka i infarkta.
3. Hortenzija (Hydrangea)
Grmolika drvenasta biljka koja cveta od juna do kraja jeseni velikim cvetovima živih boja (beli, roze, crveni, plavi, ljubičasti). Trovanje hortenzijama uzrokuje osip, svrabež kože, oticanje, mučninu i pojačano znojenje. U teškim slučajevima može dovesti do kome.
4. Đurđica (Convallaria majalis)
Bela biljka intenzivnog mirisa često korišćena kao ukrasna biljka u vrtovima. Sadrži heterozide koji utiču na rad srca. Otrov uzrokuje mučninu, vrtoglavicu, povraćanje, bolove u ustima i stomaku, dijareju i grčeve. Crveni plodovi koji sazrevaju u septembru takođe su otrovni.
5. Flamingov cvet (Anthurium)
Tropska biljka sa srcolikim cvetovima najčešće crvene boje. Gutanje delova biljke može dovesti do bolnih otoka i opekotina u probavnom sistemu, a oticanje sluznice može uzrokovati gušenje.
6. Hrizantema
Cveće koje se često koristi za ukrašavanje grobova. Kod ljudi izaziva svrabež kože i oticanje. Postoji 100-200 vrsta ove biljke koja se često sadi da bi se oterali zečevi, jer je oni izbegavaju zbog njenih toksičnih svojstava.
7. Lijander
Zimzelena biljka česta na Mediteranu, otrovna u celini. Čak i udisanje dima gorućeg lijandra može izazvati probleme. Utice na brzinu rada srca i može dovesti do infarkta.
8. Fikus bendzamin
Poznat i kao benjaminovo drvo, ima otrovna svojstva. Doticaj s kožom može izazvati oticanje i svrabež. Postoji oko 800 podvrsta fikusa.
9. Azalea (Rhododendron)
Grmovi azaleja imaju halucinogeno i laksativno delovanje. Simptomi trovanja uključuju povraćanje, osip na koži, glavobolju, zamagljen vid i slabost u mišićima. Posebno je opasna za konje.
10. Narcis
Jedan od prvih vesnika proleća, ali progutanje lukovice može dovesti do grčeva, dijareje i povraćanja, praćenih glavoboljom, mišićnom slabošću i zamućenim vidom.
11. Ricinus
Drvenasta biljka koja se ne gaji u stanovima, ali je posebno opasna - progutanje samo 1-3 semenke može biti smrtonosno. U blažim slučajevima izaziva halucinacije i jak osećaj žeđi.
Kako štititi decu i kućne ljubimce
Ako imate male dece ili kućne ljubimce, preporučuje se:
- Edukacija dece o opasnosti dodirivanja i uzimanja biljaka u usta
- Postavljanje biljaka na visoke, nedostupne površine
- Održavanje biljaka u prostorijama gde deca i ljubimci ne ulaze
- Brižljivo pranje ruku nakon dodirivanja biljaka
- Praćenje simptoma trovanja kod dece i ljubimaca
Šta učiniti u slučaju trovanja?
Ako sumnjate da je došlo do trovanja biljkama:
- Odmah pozovite hitnu pomoć ili centar za trovanja
- Identifikujte biljku koja je izazvala trovanje (ako je moguće)
- Ne izazivajte povraćanje osim ako vam to eksplicitno ne kaže stručno lice
- Dajte tečnosti ako osoba može da guta i nije u nesvesti
- Pratite vitalne znake dok ne stigne pomoć
Važno je napomenuti da iako su ove biljke otrovne, one predstavljaju opasnost samo ukoliko se progutaju ili dođu u direktan kontakt s organizmom. Uz odgovarajuće mere opreza, mnoge od ovih biljaka se mogu bezbedno gajiti u domu ili vrtu.
Konačno, svaka odluka o tome da li ćete držati određene biljke u svojoj blizini treba da bude doneta na osnovu procene rizika i stepena izloženosti dece i kućnih ljubimaca. Svesnost o potencijalnim opasnostima omogućava vam da uživate u lepoti biljaka, a da pritom budete sigurni da vaši najmiliji nisu ugroženi.